15 października 2023, godz. 18.30 Koncert finałowy 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „DIALOGI”

Tym razem zapraszamy do kościoła św. Józefa w Ozorkowie, Plac Jana Pawła II 5, na koncert finałowy 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Dialogi” zatytułowany „Niezapomniane melodie Wiednia” w wykonaniu śpiewaków: Jolanty Bobras /sopran/, Anny Kutkowskiej – Kass /sporan koloraturowy/, Emilii Klimczak /sopran/, Dariusza Pietrzykowskiego /tenor/ oraz instrumentalistów: Kamila Zawadzkiego /skrzypce/, Roberta Stefańskiego /klarnet/, Marcina Wernera /fortepian/. Koncert poprowadzi Krystyna Pietranek-Kulis .

Muzyka, związana z naddunajską stolicą, zwłaszcza ta przełomu  wieków XIX i XX nieodmiennie nas porywa i zachwyca. 

Jak to się stało, że Wiedeń  wytworzył wokół siebie tak niepowtarzalną, niezwykłą aurę muzyczną?…Tajemnica tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i madziarskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i  wiedeńskiej wytworności oraz trudnego do nazwania wiedeńskiego esprit. Jednak przede wszystkim wytłumaczenia tego zjawiska należy szukać w samej naturze Wiedeńczyków, którzy nigdy nie tracili kontaktu z muzyką. Nawet w czasach klęsk i pożogi nie lubili się zbyt długo smucić, zawsze oczekując od swoich twórców muzyki lekkiej i przyjemnej, ale w najlepszym artystycznym ujęciu.

            Muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów, Węgrów, Francuzów, Niemców oraz kompozytorów innych nacji. Kompozytorzy meldowali się w Wiedniu, którego teatry stawały się z czasem ich domem a oni zdobywali uznanie i miłość publiczności tworząc „muzyczny klan” wypowiadający się w swojej sztuce w jednolitym wiedeńskim stylu.

            Ośmielając się przypuszczać, że sympatie muzyczne naszej współczesnej publiczności nie odbiegają daleko od tych sprzed wieku, proponujemy koncert w wykonaniu znakomitych artystów scen muzycznych Łodzi i Warszawy, złożony z najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów – od upajających walców Johanna Straussa po pieśni, arie i duety twórców wesołego teatru muzycznego oraz wirtuozowskie miniatury skrzypcowe i klarnetowe.

Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Koncert

8 października 2023, godz. 18.30 KWARTET KONTRABASOWY

W niedzielę, 8 października br., o godz. 18.30, zapraszamy na kolejny koncert w ramach 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Dialogi”. Tym razem zagra KWARTET KONTRABASOWY w składzie: Jakub Wójcik, Michał Przeździecki, Kamil Biadała, Miłosz Krupka. W repertuarze m.in. utwory klasyczne takich kompozytorów jak A. Vivaldi, J.S. Bach, W.A. Mozart, ale także współczesne kompozycje A.Piazzoli czy The Beatles.

Warto się zasłuchać. Zapraszamy

Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Koncert

18 października 2023, godz. 18.00 Podwieczorek z Mietkiem Szcześniakiem

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Mietkiem Szcześniakiem, które odbędzie się w ramach cyklu „Podwieczorek z…” prowadzonego przez łódzkiego dziennikarza Leszka Bonara. W trakcie spotkania nie zabraknie akcentów muzycznych oraz opowieści o artystycznej drodze naszego gościa.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie od 4 października br. do wyczerpania miejsc. Bilety można rezerwować pod numerem 42 710 31 18/19

Zaszufladkowano do kategorii Koncert

„Siła koloru” czyli słów kilka o wernisażu Patrycji Mrozik

We wtorek 19 września, w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie, odbył się wernisaż wystawy Patrycji Mrozik zat. „Siła koloru”

Wydarzenie zebrało liczne grono osób żywo zainteresowanych malarstwem, zaś słowo wprowadzające do wystawy wygłosił pan Roman Wrześkiewicz, zwracając uwagę na inspirację czerpane z kubizmu oraz oryginalność formy i syntezy zawartych w prezentowanych pracach.

Podczas wernisażu nie zabrakło także akcentu muzycznego w wykonaniu Magdaleny Sówki – skrzypce oraz Marcina Sówki – fortepian.

Czytaj dalej

1 października 2023, godz. 17.00 TOMALA DUE

Zapraszamy na koncert inauguracyjny 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „DIALOGI”, w wykonaniu dwóch niezwykle utalentowanych artystek, tworzących duet TOMALA Due – Marii Katy oraz Joanny Jakubowskiej. Prywatnie Artystki są siostrami, a od października 2014 roku tworzą zespół kameralny.

W programie koncertu na harfę i altówkę usłyszymy między innymi kompozycję J. Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz szlagiery pochodzące z opery „Carmen” G. Bizeta, czy „Cyrulik Sewilski” G. Rossiniego. Zabrzmią także utwory ze znanego i lubianego musicalu „My fair Lady”, a to wszystko w mistrzowskim wykonaniu …

Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Koncert

OPIEKUN TALENTÓW 2023 – nagroda dla Pani Ewy Drzewieckiej

Z radością i dumą zarazem informujemy, że Pani Ewa Drzewiecka – choreograf z Miejskiego Ośrodka Kultury w Ozorkowie, która prowadzi zajęcia Tańca Nowoczesnego została laureatką plebiscytu „Pokaż Talent” organizowanego przez Dziennik Łódzki, w kategorii Opiekun Talentów Roku 2023.

Dziękujemy za każdy oddany głos i zaufanie jakim darzycie Państwo naszą placówkę.

Pani Ewie serdecznie gratulujemy 🙂

Więcej informacji https://dzienniklodzki.pl/ewa-drzewiecka/pk/5126999

Weterani są wśród nas… czyli opowieść o losach „Chłopaków z Osiedla”

W środę, 13 września br., w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie odbyło się niezwykłe spotkanie z Weteranami misji zagranicznych pochodzących z naszego miasta. Mówiąc podczas przedpołudniowego spotkania do młodzieży, stwierdzili „Jesteśmy chłopakami z Ozorkowa, z jednego osiedla, takimi jak Wy.”

W spotkaniu wzięli udział: kapitan Mariusz Rogalski, sierżant Michał Zalasa, major Dominik Sztekmiller, starszy chorąży Marcin Michalak oraz uczniowie Ozorkowskich Szkół Podstawowych, Liceum, a także mieszkańcy naszego Miasta.

Weterani, których gościliśmy pełnili swoją służbę na misjach w Iraku, Afganistanie, Kosowie, Czadzie, Kuwejcie, Izraelu, Syrii, Islandii i Estonii. Każde z tych miejsc ma swoją unikatową historię, kulturę i wyzwania, a nasi goście chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Nie zabrakło opowieści o zaskoczeniach związanych z pobytem na misjach, pracy żołnierza, organizacji bazy wojskowej i życia jej mieszkańców. Były także anegdoty, opowieści wesołe i zaskakujące, a także te trudne o rannych czy ginących kolegach. Spotkanie wzbogaciły krótkie materiały filmowe, zdjęcia oraz prezentacje przygotowane przez Żołnierzy.

Młodzież miała okazje usłyszeć także informacje na temat szkół wojskowych oraz szerokiej gamie specjalizacji dostępnych dla wybierających tę karierę z jednoczesnym zaznaczeniem, że „bycie żołnierzem” to nie zawód, a służba.

Podczas spotkania z mieszkańcami, które odbyło się w godzinach popołudniowych, gościem specjalnym był weteran II Wojny Światowej, także Ozorkowianin, pan Jan Kałużny – oficer, porucznik.

Niezwykłe było to spotkanie zarówno dla Weteranów misji zagranicznych, jak i pana Jana, który w kilku zdaniach opowiedział uczestnikom spotkania o rzeczywistości II Wojny Światowej z perspektywy młodego chłopaka, któremu przyszło żyć w trudnym czasie wojennej zawieruchy. To co zwróciło uwagę to ciągle żywe emocje towarzyszące opisowi trudów żołnierskiego życia. Niezależnie od tego czy upłynęło już lat 80 czy dopiero kilka.

Czytaj dalej

Robotyka w MOK-u

Od października w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie ruszają zajęcia z ROBOTYKI prowadzone przez specjalistów z GO4Robot.

Lekcja pokazowa odbędzie się 25 września, a zajęcia cykliczne będą odbywały się w poniedziałki o godz. 16.00 – 17.00 grupa dzieci 6 – 8 lat (Mały Robotyk) oraz 17.00 – 18.00 grupa dla dzieci w wieku 9 – 11 lat (Mały Robotyk Master)

Więcej informacji można uzyskać wchodząc na stronę www.go4robot.pl lub dzwoniąc pod nr 509 736 507. Za pośrednictwem strony https://g4r.pl/GVXP można zapisać dziecko do wybranej grupy. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem klocków LEGO®

Czytaj dalej