Weterani są wśród nas… czyli opowieść o losach „Chłopaków z Osiedla”

W środę, 13 września br., w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie odbyło się niezwykłe spotkanie z Weteranami misji zagranicznych pochodzących z naszego miasta. Mówiąc podczas przedpołudniowego spotkania do młodzieży, stwierdzili „Jesteśmy chłopakami z Ozorkowa, z jednego osiedla, takimi jak Wy.”

W spotkaniu wzięli udział: kapitan Mariusz Rogalski, sierżant Michał Zalasa, major Dominik Sztekmiller, starszy chorąży Marcin Michalak oraz uczniowie Ozorkowskich Szkół Podstawowych, Liceum, a także mieszkańcy naszego Miasta.

Weterani, których gościliśmy pełnili swoją służbę na misjach w Iraku, Afganistanie, Kosowie, Czadzie, Kuwejcie, Izraelu, Syrii, Islandii i Estonii. Każde z tych miejsc ma swoją unikatową historię, kulturę i wyzwania, a nasi goście chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Nie zabrakło opowieści o zaskoczeniach związanych z pobytem na misjach, pracy żołnierza, organizacji bazy wojskowej i życia jej mieszkańców. Były także anegdoty, opowieści wesołe i zaskakujące, a także te trudne o rannych czy ginących kolegach. Spotkanie wzbogaciły krótkie materiały filmowe, zdjęcia oraz prezentacje przygotowane przez Żołnierzy.

Młodzież miała okazje usłyszeć także informacje na temat szkół wojskowych oraz szerokiej gamie specjalizacji dostępnych dla wybierających tę karierę z jednoczesnym zaznaczeniem, że „bycie żołnierzem” to nie zawód, a służba.

Podczas spotkania z mieszkańcami, które odbyło się w godzinach popołudniowych, gościem specjalnym był weteran II Wojny Światowej, także Ozorkowianin, pan Jan Kałużny – oficer, porucznik.

Niezwykłe było to spotkanie zarówno dla Weteranów misji zagranicznych, jak i pana Jana, który w kilku zdaniach opowiedział uczestnikom spotkania o rzeczywistości II Wojny Światowej z perspektywy młodego chłopaka, któremu przyszło żyć w trudnym czasie wojennej zawieruchy. To co zwróciło uwagę to ciągle żywe emocje towarzyszące opisowi trudów żołnierskiego życia. Niezależnie od tego czy upłynęło już lat 80 czy dopiero kilka.

Czytaj dalej