Kapela folklorystyczna „Ozorkowianie”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKapela powstała w czerwcu 1979 roku, a jej założycielem był Stanisław Garczyński. Po nim kierownictwo przejął Tadeusz Pietrasik, który kieruje kapelą do dziś. Został on uhonorowany odznaką zasłużonego działacza kultury przez Ministra Kultury i Sztuki.Repertuar zespołu składa się z utworów z różnych regionów Polski. Pierwszy konkursowy występ na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Ludowej w 1984 roku przyniósł kapeli wyróżnienie.

 

Zespół grał i śpiewał na 3000 koncertach, na takich imprezach jak: łódzka „Cepeliada z Expresem”, festyny, „Barwy jesieni” w Łęczycy, dożynki gminne i wojewódzkie, cykl koncertów w Piwnicznej (woj. nowosądeckie). Kapela wielokrotnie brała udział w Wojewódzkich Przeglądach Twórczości Ludowej, na których zdobywała pierwsze i drugie miejsca, uczestniczyła też w Międzywojewódzkich Konfrontacjach Kapel Ludowych. Po niezwykle udanych koncertach w Niemczech , etnomuzykolog Zbigniew Hauke, zaprosił zespół do nagrań w łódzkim radio. W 1993 roku „Ozorkowianie” wystąpili w programie T.V.P. – „Notowania”.

Kapela w 2002 roku koncertowała w Belgii, Luksemburgu, Litwie, Łotwie. Kilkakrotnie reprezentowała Miejski Ośrodek Kultury w Ozorkowie na dożynkach centralnych z udziałem prezydenta RP. W roku 2005 w Skierniewicach na Regionalnym Przeglądzie Klubów Seniora w kategorii kapela ludowa grupa zdobyła I miejsce. Brała udział w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów regionalnych „Złoty kłos” – Zebrzydowice – w kwietniu 2007r., a także w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego ruchu Seniorów w Skierniewicach – listopad 2007

W roku 2008 zdobyła wyróżnienie na I Artystycznych spotkaniach Seniorów – Czar jesieni – w Głownie oraz I miejsce na Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych – Siedlisko w Aleksandrowie.

Próby odbywają się we czwartki, w godz. 16.00 – 18.00 .