12 października 2019, godz. 18.30 Pieśni Przejścia

Zapraszamy na koncert ludowych pieśni i tradycji „Pieśni przejścia” w wykonaniu Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA, który odbędzie się w kościele św. Józefa w Ozorkowie. Jest to impreza towarzysząca 4. Ogólnopolskiemu Festiwalowi muzyki kameralnej „Dialogi”

Program ten, został uhonorowany najwyższym laurem – Grand Prix największego i najważniejszego festiwalu muzyki folkowej w Polsce – NOWA TRADYCJA, organizowanego przez Polskie Radio. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty i koncert, który odbędzie się w sobotę 12 października br., zaś celem wydarzenia jest pielęgnacja, i krzewienie polskiej kultury związanej z czasem pożegnania. Przedsięwzięcie realizowanie jest w programie Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2019”.

Podczas koncertu wystąpią: Paweł Grochocki – śpiewak i nauczyciel śpiewu, śpiewak pogrzebowy, psychotanatolog, Olga Kozieł – śpiewaczka, pedagożka, gra na trąbce i bębenku obręczowym, tańczy, Paweł Odorowicz – instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent. Gra na altówce. Laureat dwóch Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja.

ARTYŚCI:

Paweł Grochocki – śpiewak i nauczyciel śpiewu, psychotanatolog, śpiewak pogrzebowy. Prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Przez 5 lat lider Fundacji „Muzyka Kresów” z Lublina. Lider grup śpiewających tradycyjny repertuar pogrzebowy – Lubelski oraz Krakowski Komitet Pożegnalny. W 2015 otrzymał stypendium MKiDN – „Już idę do grobu” – tradycyjne pieśni pogrzebowe.
W 2016 roku zajął II miejsce w kategorii solista podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. W 2017 roku w duecie Grochocki_Odorowicz za program „Pieśni Przejścia” zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Olga Kozieł – śpiewaczka, pedagożka, gra na trąbce i bębenku obręczowym, tańczy. Abs. I st. Szkoły Muzycznej, Wydziału Pedagogicznego oraz Instytutu Muzykologii Uniw. Warszawskiego, stypendystka programu Erasmus w Katholieke Universiteit Leuven (Belgia). Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach muzycznych „ludowych” (Wszystkie Mazurki Świata, Najstarsze Pieśni Europy, Festiwal Tradycja w Moskwie), jak i muzyce improwizowanej, eksperymentalnej (Umlaut Festival we Paryżu, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Warszawska Jesień, Huddersfield Contemporary Music Festival). Członkini zespołów śpiewaczych (Sekunda Mała, Z Lasu, Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Lubelski Komitet Pożegnalny), kapel (Kapela Basi Michalec, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Warszawsko – lubelska orkiestra dęta), projektów muzycznych (kr39, Trzy dźwięki, Gorzkie Żale, Lithaniae, Lumpeks), kuratorka cyklu „koncerty domowe”. Od kilku lat wyjeżdża na wyprawy po Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Serbii w poszukiwaniu starych melodii, opowieści i tańców. W 2017r. była współprowadzącą pilotażowego projektu „Tutejsi. Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liderka projektu „Wołyń w pieśniach” (dwukrotne stypendium Lublina, wydana płyta CD) pośw. opowieściom i wspomnieniom zachowanym w pamięci przedwojennych mieszkańców województwa wołyńskiego, dziś mieszkających w powiecie chełmskim przy granicy polsko – ukraińskiej, którą naturalnie wyznacza rzeka Bug. W 2019 zdobyła Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja wraz z zespołem Lumpeks.Prowadzi warsztaty śpiewu dla dorosłych i edukację muzyczną dla dzieci.

Paweł Odorowicz – altowiolista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i reżyser nagrań. Ma w swoim dorobku ponad 40 wydawnictw CD i DVD. Stypendysta MKiDN (dwukrotnie) i Miasta Lublin (dwukrotnie). Prowadzi warsztaty muzyczne m.in. „Prenataludium” dla niemowląt i przyszłych mam, „Integracja przez rytm”, STOMP i inne dla młodzieży i dorosłych, czy warsztaty dla seniorów w ramach cyklu „Senorita w Filharmonii” (Filharmonia w Szczecinie). Od 2015 współpracuje z Leszkiem Mądzikiem (Scena Plastyczna KUL) jako kompozytor i performer. Od 2014 współpracuje z Teatrem CHOREA jako muzyk, kompozytor i aktor. Współtworzy zespół Dzikie Jabłka specjalizujący się w wybuchowej, wysokoenergetycznej  mieszance polskiego i afrykańskiego folku. Pierwsze Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja, oraz nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu z zapisków Oskara Kolberga otrzymał jako wraz zespołem Trzy Dni Później. W duecie Grochocki_Odorowicz zdobył drugie w swojej karierze Grand Prix na tymże festiwalu,
za program „Pieśni Przejścia”.