3 października 2021, godz.18.30 Koncert „Czułość”

Zapraszamy, na kolejne wydarzenie w ramach 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Dialogi”. Tym razem w koncercie zatytułowanym „Czułość” wystąpią Iza Połońska – wokal, Robert Stefański – klarnet oraz Leszek Kołodzieski – akordeon. Na ten niezwykły, poetycki koncert złożą się jedne z najpiękniejszych polskich utworów, które pobudzają do refleksji i czułego zaglądania w głąb własnej duszy. Usłyszymy między innymi takie utwory jak: „Miłość Ci wszystko wybaczy” (sł. Julian Tuwim, muz. Henryk Wars), „Lubię być szczęśliwa” (sł. Antoni Marianowicz, muz. Jerzy Wasowski) czy „Co to jest czułość” (sł. Magda Czapińska, muz. Seweryn Krajewski).

Słowo o muzyce przygotował Witold Paprocki.

Koncert odbędzie się w Kościele św. Józefa w Ozorkowie, Plac Jana Pawła II 5.

WSTĘP WOLNY

IZA POŁOŃSKA – wokalistka, doktor sztuk muzycznych. Od lat intensywnie koncertuje w Polsce i w Europie. Ostatnie 5 lat wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi z projektem POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, który współtworzy z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą i aranżerem, a od stycznia 2019 roku z projektem MŁYNARSKI SYMFONICZNE, w którym towarzyszą Jej Jan Emil Młynarski i Zbigniew Zamachowski. W 2019 roku spotkała się także na scenie z legendą polskiej piosenki Mieczysławem Szcześniakiem. W 2020 roku miała miejsce premiera projektu NIE JESTEŚ SAMA – Krajewski Symfonicznie – z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, gdzie gościem specjalnym jest Wojciech Myrczek. Współpracowała z Akademią Muzyczną w Łodzi, Szkołą Aktorską przy Teatrze Śląskim w Katowicach i z Wydziałem Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Połońska jest także trenerem wokalnym, współpracuje z teatrami przygotowując aktorów do spektakli i partii śpiewanych. Największą inspiracją artystyczną dla Artystki pozostaje niezmiennie jej Mąż Dominik Połoński, wybitny polski wiolonczelista, którego hasło WYOBRAŹNIA TWORZY RZECZYWISTOŚĆ nieprzerwanie kształtuje jej życie artystyczne i prywatne. W  2019 roku ukazał się na rynku krążek PEJZAŻ BEZ CIEBIE (DUX), na którym towarzyszą wokalistce Leszek Kołodziejski i Polish Cello Quartet, jeszcze tym roku ukaże się kolejna płyta Izy Połońskiej i Leszka Kołodziejskiego zatytułowana „SING!OSIECKA„. Zapis ten jest wynikiem intensywnej pracy ostatnich 3 lat. Przy jego powstawaniu  towarzyszył artystom Andrzej Adamiak lider i wokalista legendarnego zespołu REZERWAT. Na płycie tej usłyszymy także legendę polskiej piosenki Mieczysława Szcześniaka.

Robert STEFAŃSKI – klarnet. ( Akademia Muzyczna w Łodzi, Sochaczewska Orkiestra Kameralna-Camerata Mazovia) Ukończył z wyróżnieniem studia na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie klarnetu starszego wykładowcy Ryszarda Ryczla (2005). Jest absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego.  Swoje umiejętności doskonalił, m.in.: na międzynarodowych letnich kursach i konkursach interpretacji instrumentów dętych w Dusznikach Zdroju, pod kierunkiem prof. Mieczysława Stachury i prof. Diethelma Kühna, a także u innych znakomitości artystycznych jak: Eduard Brunner, Oriol Romani, Matthias Müller, Floreunt Hëau, Antonio Soiote, Valter  Vitek, Mirosław Pokrzywiński, Jan Jakub Bokun, Arkadiusz Adamski, Aleksander  Romański. 
Na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach zdobywał nagrody i wyróżnienia występując jako solista i kameralista: Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku (1994) – I miejsce, (1996) – II miejsce; Ogólnopolskie Przesłuchania Instrumentów Dętych w Olsztynie (2000) – III miejsce; Ogólnopolski Konkurs Muzyki Francuskiej w Łodzi (1999) – III nagroda; Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (2002) i (2008) – finalista; Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2007) – II nagroda, (2010) – finalista; Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (1995) – I miejsce (kategoria kameralna), wyróżnienie (kategoria solowa), (2001) – III miejsce (kategoria kameralna), wyróżnienie (kategoria solowa), (2003) – II miejsce (kategoria kameralna), II miejsce (kategoria solowa). W 2019 roku otrzymał srebrny medal w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Global Music Awards w USA za płytę nowe oblicza klarnetu. Współpracuje z Polską Operą Kameralną, Filharmonią Radiową „New Art.”, orkiestrą kameralną „Camerata  Mazovia”, Polską Operą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Łódzką oraz z zespołem Yankel Band, z którym występował na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi oraz na Międzynarodowym Festiwalu Warszawa Singera w 2018 i 2019 roku i nagrał płytę Z Tancbudy Szaj Magnata Hava nagila czyli radujmy się. Jest założycielem i członkiem „Acustico Duo”, „Bacewicz Duo”,  „Duetu rodzinnego, ” „Jedyne Takie Trio” oraz „Subito Quartet”. Dokonał kilkudziesięciu  prawykonań utworów współczesnych kompozytorów. Bierze udział w pracach jury konkursów ogólnopolskich, regionalnych i wojewódzkich instrumentów dętych i zespołów kameralnych.Kilkakrotnie występował jako solista z Big-Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzonym przez ad. Jacka Delonga, Filharmonią Łódzką, Orkiestrą Muzyki Nowej i  orkiestrą kameralną „Camerata Mazovia”.  Dokonał nagrań dla Radia Łódź oraz Programu II Polskiego Radia. Jego nagrania znajdują się na kilku płytach wydanych przez Akademię Muzyczną poświęconych twórczości F. Poulenca, J. Brahmsa, B. K. Przybylskiego, T. Szczepanika, S. Zamuszki oraz w kronice Warszawskiej Jesieni. W 2018 i 2019 roku występował jako solista na Międzynarodowym kongresie Saksofonowym w Chorwacji, Europejskim Kongresie Klarnetowym we Włoszech z Polish Modern Orchestra na Ukrainie i Słowacji. W 2012 roku uzyskał stopień  doktora sztuki, a w 2017 stopień doktora habilitowanego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zgierzu.

LESZEK KOŁODZIEJSKI

Akordeonista, solista i kameralista, pedagog akademicki, aranżer, muzyk sesyjny. Urodzony w 1981 roku w Starachowicach. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (dyplom w 2005 roku z wyróżnieniem w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego). Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych jak i kameralnych. Do najważniejszych należą: III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2007), II nagroda oraz Nagroda specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Gdańsku (2005), I nagroda w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2004, 1998, 1997), III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2003), V nagroda w X Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Arrasate Hiria” w Arrasate-Mondragôn (Hiszpania, 2002), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Coupe Mundiale 2002’ w Kopenhadze, I nagroda oraz Nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2002), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (2002, 1999), I nagroda oraz Nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (2001), II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy, 1999), I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (1999, 1997). Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2009), Stypendiów Artystycznych Ministra Kultury w latach 1997, 1999, 2003 i 2005. W dorobku posiada nagrania płytowe z muzyką kompozytorów polskich. Występował podczas Festiwalu Warszawska Jesień, Fiesta della Musica w Rzymie, Spring Voices w Moskwie, Jesiennego Festiwalu Muzycznego w Czechowicach-Dziedzicach „Alkagran”, Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście w Katowicach, Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, Sesji „Musica Moderna” w Łodzi i wielu innych. Koncertował z orkiestrami Filharmonii Gorzowskiej, Łódzkiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej, Radomską Orkiestrą Kameralną. Istotnym elementem jego drogi zawodowej jest improwizacja. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych, teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo. Od kilku lat, współpracując z wokalistką Izą Połońską, tworzy aranżacje do ich wspólnych projektów tj.: „Osiecka symfonicznie”, „Młynarski symfonicznie”, a także „Pejzaż bez Ciebie” (pod tą samą nazwą ukazała się w 2019 roku płyta zrealizowana we współpracy w Polish Cello Quartet).