Szanowni Państwo,
Jak zapewne wiecie od soboty 10 października br. cała Polska, w tym również nasze miasto znajduje się w tzw. „żółtej strefie”. Wiąże się to z pewnymi obostrzeniami dotyczącymi także organizacji wydarzeń kulturalnych.
Dlatego zapraszając na niedzielny koncert Zespołu JERYCHO, który odbędzie się w kościele św. Józefa o godz.. 18.30, przypominamy o obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz zajmowaniu miejsc z zachowaniem zasady dystansu społecznego. Miejsca do zajmowania podczas koncertu będą oznaczone programami wydarzenia.
Dbajmy o siebie nawzajem!
Podczas kolejnego koncertu 5 Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej DIALOGII wystąpi Zespół wokalny JERYCHO posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół motetów, tropów i sekwencji Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji śpiewu praktykowanej do XIX wieku. Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą (Czechy, Węgry, Litwa, Austria). W Ozorkowie usłyszymy ich w programie „Bogurodzica i pieśni maryjne”
Zapraszamy w niedzielę 11 października 2020 roku, o godzinie 18.30.
Kościół św. Józefa w Ozorkowie, Plac Jana Pawła II 5
Program “Laudario Polonico” przedstawiony 2015 roku na festiwalu “Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu został wydany na CD. Kolejne płyty zespół wydał we współpracy z wydawnictwem Musica Iagellonica – “Historia Sancti Stanislai” (2015) oraz “Oficjum i msza o św. Janie Jałmużniku” (2016). W 2018 roku miała miejsce premiera albumu “Surgit Leo fortis”, który przedstawił wizję praktyki muzykowania późnośredniowiecznych bractw z Polski i Czech. W tym samym roku – na 100-lecie odzyskania niepodległości – zespół wydał płytę „Bogarodzica”. Oba albumy zostały płytami numeru czasopisma „Ruch Muzyczny” (nr 1/2019). W 2019 roku zespół wydał album „Golgotha” z pieśniami wielkopostnymi, a na zamówienie festiwalu Misteria Paschalia wykonał liturgicznie trzygodzinne nabożeństwo Ciemnej Jutrzni w Wielki Piątek. W grudniu 2019 miała miejsce premiera albumu „966”, który zespół nagrał z udziałem Marcela Pérèsa.
Bartosz Izbicki – kierownik zespołu JERYCHO – muzykolog i organista. Uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérèsa. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni nabożnej. W 2013 roku założył zespół Jerycho, z którym realizuje swoją wizję muzyki sakralnej – zakorzenionej w tradycji i jednocześnie atrakcyjnej dla współczesnego słuchacza.
Ciekawostka:
Bartosz Izbicki pełnił funkcję organisty w parafii św. Józefa w Ozorkowie od października 1999 roku do czerwca 2000 roku. Była to jego pierwsza placówka – pracę w Ozorkowie rozpoczął tuż po zakończeniu studiów muzykologicznych. Wraz z żoną Małgorzatą, jako młode małżeństwo – jeszcze bez dzieci, mieszkał w kamienicy przy rynku. Prowadził też wtedy Ozorkowski Parafilany Chór Męski (czterogłosowy), co po latach zainspirowało go do założenia zespołu JERYCHO. Wspomnienia zasłyszne od śp. p. Stefana Kozaneckiego (I tenor chóru męskiego) wzbogaciły jego spojrzenie na funkcjonowanie muzyki kościelnej w dawnych czasach. Rodzina Bartosza Izbickiego do dziś jest zaprzyjaźniona z p. Piotrem Majchrzakiem, zakrystianinem kościoła św. Józefa.