Od patriotyzmu do zbrodni…

P1140950W ramach cyklu Ozorkowskie spotkania z historią, 28 października br. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wykład łódzkiego pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, Pana Artura Ossowskiego. Prelekcja skierowana była do mieszkańców miasta Ozorkowa, w tym głównie do młodzieży szkół ponadgimazjalnych.

Tytułowy proces nad Orlętami Andersa wskazuje na prowadzoną przez komunistów politykę propagandową skierowaną przeciwko młodzieżowym grupom podziemnym, których obawiała się władza.

Wykład rozpoczął się od wysłuchania fragmentu procesu, który miał miejsce w Kinie Ludowym w 1951 roku w Ozorkowie. Historia ta dotyczyła czwórki młodych ludzi, którzy na skutek istniejącego systemu władzy zostają zdeprawowani. W konsekwencji dokonują brutalnej zbrodni w Aleksandrii. Za popełniony czyn zostają skazani na najwyższy wymiar kary. Podczas prelekcji, oprócz prezentacji sylwetek skazanych oraz zamordowanych, omówiona została sytuacja panująca w Polsce w okresie stalinowskiego terroru skierowanego przeciw byłym żołnierzom podziemia zbrojnego. Przybliżony został również sposób funkcjonowania służb bezpieczeństwa, wymierzony także w zwykłych, niewinnych obywateli państwa polskiego.

Szymon Bajor