Projekt Akademia Dojrzałego Dziennikarza jest realizowany przez Łódzkie Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” (wydawca m.in. kwartalnika „Nowy Obywatel”) dzięki wsparciu ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020. W jego ramach w miejscowościach woj. łódzkiego (m.in. Aleksandrów, Konstantynów i Ozorków) odbywa się cykl w pełni bezpłatnych, praktycznych zajęć z dziennikarstwa prasowego i radiowego dla osób 60+. W Ozorkowie pierwsze spotkanie odbędzie się 30 października o godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie.
Na cykl składają się:
– 3 warsztaty wprowadzające (3h).Zarys tematyki: podstawowe kompetencje medialne (np. w jaki sposób media wpływają na nasze myślenie o świecie, jak rozróżnić opinie od faktów); główne zasady komunikatywnego pisania/mówienia i redagowania/formułowania wypowiedzi, krytycznego rozpoznawania tematu i efektywnego zbierania materiałów; techniki przeprowadzania wywiadów; wykorzystanie ogólnodostępnych technologii i rozwiązań w pracy dziennikarskiej i promocji treści (podstawy korzystania z Internetu i publikowania w nim treści, bezkosztowe formy promocji, multimedia); praca dziennikarska w grupie; wprowadzenie do praw autorskich i etyki dziennikarstwa;
– 6 dwugodzinnych warsztatów dziennikarstwa prasowego oraz 6 dwugodzinnych warsztatów dziennikarstwa radiowego (w podgrupach po ok. 6 osób, choć jest też możliwość, by wszyscy uczestnicy brali udział w obu kategoriach zajęć tematycznych). W ich ramach uczestnicy otrzymają profesjonalne wsparcie w samodzielnym przygotowaniu materiałów dziennikarskich poświęconych tematyce lokalnej widzianej oczami osób 60+, zainteresowaniom, osiągnięciom i problemom tej grupy itd.;
– dwie darmowe wycieczki: do redakcji lokalnej gazety „Stacja Tłuszcz” w Tłuszczu w woj. mazowieckim (tam m.in. warsztaty integracyjne) oraz do redakcji Studenckiego Radia „Żak” Politechniki Łódzkiej.
Cały cykl zwieńczy dwugodzinny warsztat podsumowująco-integracyjny ponownie w pełnych grupach w każdej miejscowości.
Pełen cykl zajęć dla każdego uczestnika (niezależnie od wyboru grupy radiowej czy prasowej), nie licząc wycieczek, wyniesie 23 godziny. Zajęcia będą miały postać wykładów i prezentacji połączonych z ćwiczeniami i pracą w grupach (m.in. planowanie i ewaluacja tekstów oraz reportaży dźwiękowych).
W każdej z miejscowości przygotowane w ramach zajęć teksty zostaną wydane drukiem, w formie trzech numerów czasopisma lokalnego. Będą ponadto – wraz z nagranymi wywiadami oraz minireportażami dźwiękowymi (z których najciekawsze wyemituje także Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej) – umieszczone i intensywnie promowane w Internecie.
Warsztaty poprowadzą:
Jarosław Górski – polonista, dziennikarz, nauczyciel. Zajmuje się głównie publicystyką kulturalną i społeczną, a także dziennikarstwem popularnonaukowym. Stały współpracownik m.in. „Stolicy”, „Magazynu Literackiego Książki”, „Nowego Obywatela”, publikował także m.in. w „Perspektywach”, „Wiadomościach Księgarskich”, „Gazecie Studenckiej”, licznych czasopismach naukowych, kulturalnych i branżowych. Autor dwóch książek popularnonaukowych o literaturze („Męska rzecz” i „Dziecko w literaturze”), współautor licznych publikacji popularnonaukowych z zakresu historii, literaturoznawstwa, filmoznawstwa, etnografii (m.in. 24-tomowej „Historii PRL”, 24-tomowej „Drugiej wojny światowej”). Autor i współautor kilkunastu książek popularnonaukowych i edukacyjnych dla dzieci. Autor wielu programów i publikacji edukacyjnych i oświatowych. Stale współpracuje jako wykładowca i prowadzący warsztaty z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, m.in. na SGH w Warszawie, przy Ośrodku Kultury Łowicka w Warszawie, w Ostrowii Mazowieckiej, w Sokołowie Podlaskim. Prowadzi także stałe zajęcia oraz warsztaty popularyzujące aktywny udział osób dojrzałych w kulturze, m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.
Aleksandra Dulas – redaktorka naczelna łódzkiej gazety społecznej „Miasto Ł”. Studiowała socjologię i etykę na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1997-1999 redaktorka programowa Studenckiego Radia „Żak” Politechniki Łódzkiej. Od 2004 tworzyła Fundację Jaskółka. Twórczyni projektów edukacyjnych, propagatorka edukacji obywatelskiej. Prezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Współtwórczyni programu edukacji seksualnej dla młodzieży. Prowadzi audycję radiową „Działam, więc jestem” propagującą działania obywatelskie. Członkini Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Jej największą pasją jest dziennikarstwo i praca z młodzieżą oraz seniorami.
Wszelkie dodatkowe informacje pod adresem sobczyk@soo.org.pl oraz numerem telefonu 533 600 442