Zawsze wierni służbie Polski

na wwwPrzewodnim tematem wystawy jest Podziemie Zbrojne w latach 1939-1945 na terenie Waterlandu – części dawnego województwa łódzkiego wcielonego w 1939 roku do III Rzeszy. Prezentowane materiały, pochodzące z Instytutu Pamięci Narodowej (Dla Polski walczącej żołnierze okręgu Łódź AK „BARKA”,) przybliżają historię czasów okupacji, tworzenia struktur podziemia i jego walki z okupantem. Śledząc poszczególne plansze, prezentowane na wystawie, poznajemy losy osób biorących czynny udział w działaniach konspiracyjnych.

Funkcjonowanie podziemia to nie tylko otwarta walka, ale także dywersja, pomoc ludności cywilnej, działania propagandowe oraz czynności wywiadowcze. Oglądając ekspozycję poznajemy losy 25 pułku piechoty Armii Krajowej, a także proces utrwalania nowej władzy ludowej, która od samego początku zwalczała żołnierzy AK.

Wystawę uzupełnia zbiór filatelistyczny Pana Wiesława Dobrowolskiego prezentujący podziemie zbrojne, głównie okres powstania warszawskiego. Ukazane zbiory składają się z dwóch części: pierwszą stanowią oficjalne znaczki i koperty Poczty Polskiej, druga to wydawnictwa podziemne. W gablotach prezentowane są eksponaty Pana Dariusza Pietruszki – broń, medale, a także zbiory pochodzące z prywatnej kolekcji Pana Zbigniewa Pawlaka, przedstawiające niemiecki zmechanizowany sprzęt wojskowy użyty przeciwko powstańcom warszawskim w 1944 roku.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, przybliżona został sylwetka człowieka, rodowitego ozorkowianina Mieczysława Adama Ubysza, który w powstaniu warszawskim był spikerem radia Błyskawica. Władysław Bartoszewski nazwał go zapomnianym poetą walczącej Warszawy, w czasach Kolumbów, obok Kamila Baczyńskiego, pisał przejmujące wiersze o nadziei, walce i wolności…

 Ostatni komunikat

Nadajemy komunikat z Warszawy.

Nadzwyczajny komunikat z Warszawy.

Stacja Armii Krajowej melduje:

Bój skończony i… nic, oprócz Sławy…

Wieść niesiemy do wszystkich narodów,

Konferencyj, przyjaciół i braci:

Lud Stolicy za wolność zapłacił

Swoim życiem. […]

Wystawę można zwiedzać w Izbie Historii Miasta Ozorkowa do 4 listopada 2014 r. we wtorki w godzinach: 10.00 – 16.00 i w piątki 12.00 – 18.00.

Wstęp wolny

Grupy zorganizowane proszone są o kontakt telefoniczny pod nr tel. 662 51 58 21

Szymon Bajor