W niedzielę, 13 października 2024, zapraszamy na ostatni koncert w ramach 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Dialogi”. Tym razem wystąpi Kwintet fortepianowy w składzie: Paweł Baran /fortepian/, Przemysław Czekaj /skrzypce/, Maja Czekaj /skrzypce/, Maciej Woch /altówka/ oraz Izabela Zagórska – Łacny /wiolonczela/.
Biogramy artystów
PAWEŁ BARAN /fortepian/ – naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Jarosławiu. Później uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli pod kierunkiem kieleckiego pianisty Artura Jaronia.
Edukację muzyczną kontynuował w Akademii Muzycznej w Odessie w klasie prof. Anatolija Kardashova, oraz w Akademii Muzycznej w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, gdzie ukończył studia I stopnia w klasie prof. Marka Drewnowskiego oraz II stopnia w klasie prof.
Tomasza Bartoszka. Doskonalił swoje umiejętności w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Lugano. Pracował także z wybitnymi pedagogami takimi jak A.Botvinov czy prof. Tadeusz Chmielewski. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem prof. Tatiany Shevchenko, prof. Anatolija Kardashova, prof. Andrzeja Tatarskiego, prof. Edwarda Wolanina, prof. Michała Drewnowskiego oraz prof. Macieja Pabicha. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych: w Toronto (2. nagroda), Lugano (2. nagroda) i Wiedniu (1. nagroda). Występował między innymi w Polsce, w USA, we Włoszech, w Austrii, Szwajcarii na Słowacji, Ukrainie. Brał udział między innymi w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu „Jeunesses Musicales” czy Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej. Występował jako solista z Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi, Orkiestrą „Polish Camerata” oraz Orkiestrą kameralną „Wirtuozi Lwowa”.
Pianista zajmuje się również muzyką kameralną współpracując z polskimi oraz
zagranicznymi zespołami oraz wybitnymi instrumentalistami i wokalistami. Ma na koncie
nagrania płytowe z muzyką solową i kameralną, a także nagrania dla Telewizji Polskiej oraz
Polskiego Radia. Wraz z pianistą Andrzejem Ślązakiem dokonał pierwszego polskiego nagrania sztandarowego utworu „Canto ostinato” holenderskiego kompozytora Simeona
ten Holta.
Jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej oraz Ekspertem do spraw awansu
zawodowego nauczycieli. Pełni funkcję Kierownika Sekcji Fortepianu w Państwowej Szkole
Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli, a jego uczniowie zdobywają nagrody na
międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wykonawczych. Zajmuje się również
tworzeniem transkrypcji i aranżacji na różne składy wykonawcze
PRZEMYSŁAW CZEKAJ /skrzypce/ – naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, w której z oceną bardzo dobrą ukończył zarówno I jak i II stopnień edukacji. Następnie podjął studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka. Ukończył studia licencjackie w 2017 roku z oceną bardzo dobrą. W roku akademickim 2017/2018 był stypendystą europejskiego programu Erasmus+, dzięki któremu podjął studia w londyńskiej uczelni Guildhall School of Music and Drama w klasie skrzypiec profesora Krzysztofa Śmietany. W roku 2019. ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia magisterskie na kierunku Instrumentalistyka – gra na skrzypcach, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Kształcił swój warsztat biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich u wybitnych skrzypków takich jak: Agata Szymczewska, Tomasz Tomaszewski, Elmira Darvarova, Andrew Watkinson, Garfield Jackson, Maciej Rakowski, Mariusz Derewecki i Thanos Adamopoulos.
W czasie swojej kariery muzycznej, czynnie koncertuje jako solista, kameralista oraz członek orkiestr w wielu miejscach w Polsce jak i poza granicami kraju (Rosja, Ukraina, Czechy, Węgry, Niemcy, Francja, Belgia, Wielka Brytania). Posiada bogate doświadczenie orkiestrowe, które nabył pracując w orkiestrach takich jak: Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku, Bałtycka Filharmonia Młodych, Kameralna Orkiestra Progress, Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Filharmonia Podkarpacka. W roku 2016. w ramach stypendium naukowego Arkansas State University wziął udział w festiwalu muzycznym w USA, podczas którego występował jako członek North Missisipi Symphony Orchestra. Jako solista występował z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Jest również aktywnym muzykiem sesyjnym. W jego dorobku artystycznym znajdują się albumy płytowe, realizacje projektów Narodowego Centrum Kultury oraz programy telewizyjne emitowane przez TVP oraz Telewizję TRWAM.
Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną na stanowisku nauczyciela gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli oraz Państwowej Szkole Muzycznej im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie. Koncertuje jako solista, kameralista oraz muzyk sesyjny na terenie podkarpacia. Jest związany z rzeszowskim środowiskiem akademickim oraz lokalnymi instytucjami kultury.
MAJA CZEKAJ /skrzypce/ – urodzona w Elblągu, grę na skrzypcach rozpoczęła tam w wieku 6 lat w ZPSM im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Ukończyła szkołę I i II stopnia z wyróżnieniem w 2014 roku w klasie profesor Krystyny Jureckiej. Potem kontynuowała studia również pod kierunkiem pani profesor w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, które ukończyła z wynikiem bardzo dobrym w roku 2019.
Na swoim koncie ma liczne osiągnięcia a do swoich największych sukcesów zalicza: I miejsce oraz 2 nagrody specjalne (za najlepsze wykonanie utworu XX-wiecznego kompozytora oraz najlepsze wykonanie utworu kompozytora słowackiego) na Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji (2010), dwie II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2011, 2013), zakwalifikowanie się do ogólnopolskiego etapu przesłuchań CEA oraz do półfinału międzynarodowego konkursu w Kloster Schontal. Zdobyła również I nagrodę i 2 wyróżnienia (za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego oraz najlepsze wykonanie utworu kompozytora XX-wiecznego) na Międzynarodowym Konkursie Duetów Smyczkowych w Gdańsku (2017) oraz wyróżnienie na tym samym konkursie rok później (2018).
Jako solistka występowała ze Słowacką Narodową Orkiestrą Kameralną im. B. Warchala (2011), Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku, orkiestrą BalticAlians oraz orkiestrą symfoniczną ZPSM w Elblągu.
W ostatnich latach brała czynny udział w projektach Filharmonii Podkarpackiej, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Bałtyckiej Filharmonii Młodych.
Jest kilkukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Elbląga, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Prezesa Rady Ministrów.
Uczestniczyła również w wielu kursach mistrzowskich, podczas których kształciła swoje umiejętności pod okiem znakomitych skrzypków-pedagogów takich jak: Wanda Wiłkomirska, Magdalena Szczepanowska, Wiesław Kwaśny, Edward Zienkowski, Tomasz Tomaszewski, Maciej Rakowski, Roland Baldini, Krzysztof Jakowicz, Agata Szymczewska, Elmira Darvarova.
Obecnie udziela się jako pedagog, solistka i kameralistka na stałe współpracująca z rzeszowskim środowiskiem muzycznym.
MACIEJ WOCH /altówka/ – Absolwent OSM I i II stopnia im K. Lipińskiego w Lublinie w klasie altówki prof. Krzysztofa Serwety. W 2011 r. ukończył Akademię Muzyczną im. K. i G. Bacewicz w Łodzi w klasie prof. Róży Wilczak – Płaziuk. Od 2014 roku pracuje w Mieleckiej Orkiestrze Symfonicznej na stanowisku muzyk solista w grupie altówek.
IZABELA ZAGÓRSKA – ŁACNY /wiolonczela/ – Absolwentka OSM I i II stopnia im K. Lipińskiego w Lublinie w klasie wiolonczeli prof. Bożeny Czerkies. W 2004 r. Ukończyła Narodową Akademię Muzyczną im. P.I.Czajkowskiego w Kijowie w klasie prof. A.A.Kuczera. Następnie kontynuowała naukę w Maastricht [Holandia] w klasie wiolonczeli A.A. Petrasha i w Krakowie w klasie prof. Doroty Imielowskiej.Od 2012 roku pracuje w Filharmonii Lubelskiej na stanowisku muzyk solista w grupie wiolonczel. Prowadzi klasę wiolonczeli w OSM I i II stopnia im I.J.Paderewskiego w Stalowej Woli. Współpracuje z wieloma zespołami i orkiestrami w kraju i za granicą