„Uczeń i mistrz” czyli słów kilka o wernisażu Romana Wrześkiewicza i wystawie powarsztatowej

We wtorek 28 listopada 2023, w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie, gościliśmy po raz kolejny ozorkowskiego artystę Romana Wrześkiewicza. Tym razem wystawa zatytułowana „Uczeń i mistrz” była pokłosiem Warsztatów malarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzonych przez Artystę w MOK.

Roman Wrześkiewicz z rodziną

Na wernisażu oprócz prac Romana Wrześkiewicza, zaprezentowane zostały twórcze próby adeptów sztuki w dziedzinie malarstwa abstrakcyjnego, czyli naszych przesympatycznych warsztatowiczów. Nie zabrakło także akcentu muzycznego w wykonaniu Anieli Wrześkiewicz, prywatnie córki Artysty.

Na wystawie gościli: Burmistrz Miasta Ozorkowa Jacek Socha, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ozorkowie Ryszard Kałużny, Starosta Powiatu Zgierskiego Bogdan Jarota, Wicestarosta Powiatu Zgierskiego Dominik Gabrysiak, Radna Powuatu Zgierskiego Joanna Mariankowska oraz wspaniała ozorkowska publiczność.

Wystawę można oglądać w MOK do 9 grudnia br.

ROMAN WRZEŚKIEWICZ – pochodzi z Polski, mieszka w Ozorkowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Łodzi oraz w WSHE na kierunku projektowania graficznego w Łodzi. Jego ulubioną techniką malarską jest suchy pastel. Na warsztatach plastycznych z dziećmi i dorosłymi artysta skupił się na formalnych cechach obrazu i tkance malarskiej. Jego celem było podniesienie świadomości konstruowania obrazu, sprawdzanie właściwości różnych mediów malarskich (farb) oraz pokazanie nowych możliwości używania farb.

O ABSTRAKCJI opowiada w następujący sposób:

„Budowanie struktury obrazu przedstawiającego i abstrakcyjnego bazuje na podobnych zasadach. Dzięki malarstwu abstrakcyjnemu dużo łatwiej jest te zasady przedstawić i przekazać. Usunięcie roli przedstawiającej zmusza twórcę do podejmowania decyzji związanych z kompozycją dzieła. W malarstwie abstrakcyjnym w sposób szczególny jesteśmy uwrażliwieni na wartości czysto plastyczne dzieła”.