Wystawa malarska “Motywy z powiatu zgierskiego”

Od 16 czerwca do 14 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie będzie można oglądać wystawę malarską pt. „Motywy z powiatu zgierskiego” …

Plakat promocyjny

„MOTYWY Z POWIATU ZGIERSKIEGO”– wystawa malarska w MOK

Od 16 czerwca do 14 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie będzie można oglądać wystawę malarską pt. „Motywy z powiatu zgierskiego”, na którą prace przygotowało 10 artystów mieszkających i tworzących na terenie naszego powiatu, w tym związani z Ozorkowem – Jan Stegliński i Jan Cholewczyński.

Powiatowa wystawa swoją premierę online miała w grudniu ubiegłego roku, była wtedy eksponowana w Muzeum Miasta Zgierza. Pandemia COVID-19 i spowodowany przez nią lockdown, uniemożliwiły jednak bezpośrednią prezentację wystawy publiczności. Teraz, kiedy nareszcie stało się to możliwe, będzie ona kolejno pokazywana w: Ozorkowie, Zgierzu i Głownie.

W 2020 roku powołaliśmy pierwszych Ambasadorów Powiatu Zgierskiego, z którymi wspólnie promujemy walory naszego regionu, zgodnie z hasłem „Powiat zgierski przyciąga…” – mówi starosta zgierski Bogdan Jarota – Do współdziałania w obszarze kultury i sztuki, jako ambasadora, zaprosiliśmy Dariusza Młynarczyka, założyciela galerii Bank&DM w Głownie. Razem z nim podjęliśmy się organizacji zbiorowej wystawy malarskiej, przekrojowo pokazującej piękno i różnorodność krajobrazową naszego powiatu. Cieszę się, że na zaproszenie do podzielenia się swoją twórczością odpowiedzieli artyści, którzy przygotowali prace pejzażowe ze wszystkich dziewięciu gmin tworzących powiat zgierski.

Miasto Zgierz reprezentują prace dwóch mieszkających w nim artystów, wykładowców łódzkiej ASP – prof. Andrzeja Nawrota (aryle na płótnie) i dra Tadeusza Wodzińskiego (oleje na płótnie). Akwarelowe pejzaże z gminy Zgierz namalował brat Andrzeja Nawrota – Paweł Nawrot. Widoki z miasta Ozorkowa odnajdziemy na olejnych obrazach Jana Cholewczyńskiego i akwarelach Jana Steglińskiego, który jest także autorem olejnych prac z gminy Ozorków. Pejzaże z Głowna namalowali związani z tym miastem – ilustratorka Agnieszka Myszkowska (akwarelą i temperą) oraz Mirosław Sasin (olej na płótnie), a Dariusz Młynarczyk przeniósł na płótno (farbami akrylowymi) krajobrazy z gminy Głowno.

Gminę Aleksandrów Łódzki reprezentują obrazy Marii Jolanty Jarzyny, wykonane techniką suchego pastelu, natomiast gminę Stryków – olejne prace Andrzeja Janeczko, znanego muzyka i tekściarza, współtwórcy zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Olejne pejzaże z gminy Parzęczew namalowali wcześniej wymienieni Tadeusz Wodziński i Jan Cholewczyński.

Prezentowane na wystawie prace, a także biogramy artystów, znalazły się w wydanym przez zgierskie starostwo albumie z pocztówkami malarskimi.

Wystawa w MOK w Ozorkowie, przy ul. Wyszyńskiego 43 a, będzie czynna dla zwiedzających od wtorku do czwartku, w godzinach 10:00-16:00 lub w innych terminach – po uprzednim ustaleniu (nr tel. do ośrodka: 42 710 31 18, 42 710 31 19).  

Tekst: Elżbieta Woldan-Romanowicz