niedziela, 4 października 2020, godz. 18.30 Koncert Inauguracyjny 5. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Dialogi”

Miejski Ośrodek Kultury w Ozorkowie będzie po raz piąty organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „DIALOGI”. Koncert inauguracyjny  odbędzie się w niedzielę, 4 października 2020 o godz. 18.30. Tradycyjnie już wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w gościnnych progach kościoła Parafii p.w. Św. Józefa w Ozorkowie, Plac Jana Pawła II 5.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią Polskie Duo skrzypcowe Monika i Ryszard Osmolińscy oraz organista Dawid Długosz. W programie usłyszymy między innymi utwory Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna oraz Enio Morricone.

Polskie Duo Skrzypcowe co roku prezentuje się podczas koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Lato” w Sokolnikach i systematyczni występuje w łódzkich cyklach koncertowych takich jak: „Słowo i Muzyka” u Ojców Jezuitów w Łodzi, „Muzyka na Politechnice”, „Muzyka w Palmiarni Łódzkiej” i „Muzyczne Czwartki na Sosnowej”. Zespół ma na swoim koncie wiele koncertów zagranicznych, krajowych, a także charytatywnych w kościołach, szkołach, bibliotekach, domach opieki i innych. W tym roku artyści obchodzą jubileusz 40-lecia działalności.

Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy również organistę – Dawida Długosza. Muzyk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, zaś obecnie pełni funkcję drugiego organisty Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi. Prowadzi klasę organów oraz zajęcia z akompaniamentu liturgicznego w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Współpracuje jako akompaniator z Chłopięcym Chórem Archikatedry Łódzkiej.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Wykonawcy:

                Polskie Duo Skrzypcowe powstało w 1980 r. w Neapolu z inicjatywy Ryszarda Jana Osmolińskiego w składzie: Jolanta Siry-Osmolińska i Ryszard J.Osmoliński. Pierwsze swoje koncerty zespół zagrał we Włoszech m.in.  w Neapolu, Avelino, Salerno, Pontino,  Marigliano i Capri.  Od 2000 roku zespół występuje w składzie: Monika Sylwia Osmolińska i Ryszard Jan Osmoliński. Członkowie duetu stanowią integralną część „The Wieniawski String Quartert” i współpracują od wielu lat z orkiestrą kameralną „Łódzkie Smyczki” założoną i kierowaną przez Ryszarda J. Osmolińskiego r. w Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.          

W 1981 r. zespół zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków w Stresie /Włochy/ i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Trapani/Sycylia/. W 1982 r. ansambl otrzymał „Premio Guarracino” – nagrodę przyznawaną  co roku przez organizację Gard’Ans w Neapolu za niezwykle aktywną działalność artystyczną.

Polskie Duo Skrzypcowe zarejestrowało dwa filmy muzyczne dla Telewizji Polskiej oraz nagrało dla Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi cykl Kaprysów na 2 Skrzypiec op.18 Henryka Wieniawskiego (pierwsze nagranie całego cyklu), Duety Koncertowe Luisa Spohra i Charlsa Augsta de Beriot a także duety  Beli Bartoka, Grażyny Bacewicz, Lino Molinellego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Ma na swoim koncie ponad 1000 koncertów w Polsce i zagranicą,  na ogólnopolskich i  międzynarodowych festiwalach muzyki kameralnej. Duet wystąpił także podczas Audiencji Generalnej Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu Św. Piotra w Rzymie w maju 2002 r., otwarcia Biblioteki Polskiej w Rzymie oraz inauguracji Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. Zespół dał  koncerty w Instytutach Polskich: w Berlinie, Sztokholmie, Paryżu i Rzymie,  koncertowało m.in. we Francji, Szwecji,  Niemczech, Danii, Czechach, Słowacji, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, na Węgrzech i we Włoszech oraz uczestniczyło w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach w Polsce i zagranica wykonując przede wszystkim muzykę polską Grażyny Bacewicz, Michała Spisaka, Henryka Wieniawskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Bronisława Kazimierza Przybylskiego a także utwory czołowych kompozytorów światowych :  J.S. Bacha, G. Ph. Telemana, A. Vivaldiego, W.A. Mozarta,  J.M. Leclaira, Ch.A. de Beriot, L. Spohra, S.Prokofiewa, M. Regera,  i innych.

Polskie Duo Skrzypcowe co roku prezentuje się podczas koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Lato” w Sokolnikach i systematyczni występuje w łódzkich cyklach koncertowych takich jak: „Słowo i Muzyka” u Ojców Jezuitów w Łodzi, „Muzyka na Politechnice”, „Muzyka w Palmiarni Łódzkiej” i „Muzyczne Czwartki na Sosnowej”. Zespół ma również na swoim koncie wiele koncertów charytatywnych w kościołach, szkołach, bibliotekach, domach opieki i innych.

Monika Sylwia Osmolińska urodziła się w Łodzi i jest absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Ukończyła również studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od wielu lat specjalizuje się w wykonawstwie muzyki kameralnej; jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej we Wrocławiu, Konkursu Mozartowskiego w Łodzi oraz Międzyuczelnianego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. W 1993 roku otrzymała stypendium artystyczne w  Luksemburgu gdzie doskonaliła swoją grę w klasie prof. A. Bielikowa.  W  latach  1994- 1996  była koncertmistrzem orkiestry „Polish Camerata” w Łodzi a od 1996 – 99 była solistą – kameralistą Wrocławskiej Orkiestry „Leopoldinum” z którą występowała m.in. w słynnej sali koncertowej Filharmoników Berlińskich. W latach 1999-2001 była koncertmistrzem „Ladies First Symphony Orchestra”  przy Teatrze Wielkim w Łodzi. Obecnie jest pedagogiem Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, a także występuje  systematycznie z  „The Wieniawski String Quartet” i Polskim Duo Skrzypcowym.  Współpracowała m.in. z takimi artystami jak: Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Konstanty Andrzej Kulka, Ewa Podleś, Kaja Danczowska, Antoni Wierzbiński, Wadim Brodski, Ewa Piasecka, Satomi Yasutaniya, Mario Carbotta, Agnieszka Przybylska, Piotr Pławner, Arkadiusz Tokarski i in. Ma na swoim koncie edycje płyt CD, nagrania radiowe i telewizyjne oraz udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Ryszard Jan Osmoliński urodził się we Wrocławiu. Ukończył z  wyróżnieniem Liceum Muzyczne w Lublinie w klasie skrzypiec prof. Oskara Ruppla(1971) a następnie Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Kiejstuta Bacewicza (1974). W 1972 roku rozpoczął  pracę artystyczną jako skrzypek Orkiestry Symfonicznej i Orkiestry Kameralnej Państwowej Filharmonii w Łodzi a następnie Łódzkiego Kwartetu Smyczkowego. Współpracował kolejno z  Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Teheranie(1978 r.), Orkiestrą Teatru San Carlo(1979 r.) i Orkiestrą Kameralną im. A.Scarlatti RAI w Neapolu ( 1979 –83 r.), był koncertmistrzem i solistą Orkiestry Kameralnej  HallandsEnsemblen w Halmstad w Szwecji i NuowaNapoli Musica we Włoszech. Występował z koncertami kameralnymi w całej Europie oraz w USA, Meksyku i na Kubie. Od 1988 r. jest pedagogiem i dyrygentem Liceum Muzycznego im  Henryka Wieniawskiego w Łodzi, gdzie prowadzi orkiestrę „Łódzkie  Smyczki”, z którą koncertuje i nagrywa w kraju i zagranicą. Jest założycielem i dyrektorem  artystycznym festiwalu „Muzyczne Lato” i Kursu Interpretacji Muzycznej w  Sokolnikach k. Łodzi,  Łódzkich Dni Muzyki Kameralnej oraz Konkursu Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi. W latach  1999 – 2001 był  wykładowcą muzyki kameralnej na Międzynarodowym Kursie Instytutu Suzuki (ISSI) w Salt Lake City w USA. Ma na swoim koncie wiele  nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz RAI włoskiej i  edycje płyt CD jako skrzypek i dyrygent.  Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Henryk Czyż, Stanisław Wisłocki, Konstanty Andrzej Kulka, Edward Zienkowski, Jerzy Salwarowski, Zdzisław Szostak, Wojciech Michniewski, Jacek Kaspszyk, Farhat Mechkat, Mirosław Pietkiewicz, Bronisław K.Przybylski, Antoni Wierzbiński, Mario Carbotta, Giacinto Caramia, Lino Molinelli, Barbara Górzyńska, Ewa Piasecka, Klaus Melchers, Piotr Pławner, Satomi Yasutaniya i inni.

                Ryszard J. Osmoliński jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie. Za swoją działalność został uhonorowany m.in.: „Premio Guarracino” w Neapolu, odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury” w Polsce, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi i Nagrodą Rektora Politechniki Łódzkiej. Otrzymał też Nagrodę Indywidualną I i II stopnia Dyrektora CEA w Warszawie, Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za Szczególny Wkład w Rozwój Szkolnictwa Artystycznego w Polsce”,  Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złoty Medal „Za Długoletnią Służbę”, Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Dawid Długosz – organista, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych, w klasie organów prof. Piotra Grajtera. Wielokrotnie brał udział w mistrzowskich kursach improwizacji oraz interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez pedagogów takich jak: Bernhard Hass, David Titterington, Daniel Roth, Aude Heurtematte, Desmond Hunter, Martin Rost, Rainner Gaar, Ludger Lohmann, Wolfgang Zerer, Christopher Mantoux, Marek Toporowski, Irena Wisełka- Cieślar, Marietta Kruzel- Sosnowska, Karol Hilla oraz Krzysztof Urbaniak.

Uczestniczył w II Krakowskim Konkursie Młodych organistów zdobywając wyróżnienie (2009). Jest laureatem III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie organowym „Don Vinzenzo Vitti” w Castellana Grotte – Bari (2012) oraz finalistą III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Kucharskiego w Łodzi (2014). Na swoim koncie ma występy w ramach festiwali muzyki organowej, min. Jasnogórskie Wieczory Organowe w Bazylice Jasnogórskiej, Wiosenne Dni Muzyki Organowej w Archikatedrze Łódzkiej,  Letnie Koncerty Organowe w Rumi, Pomorski Festiwal Muzyki Organowej i Chóralnej w Chojnicach, Słowo i Muzyka u Jezuitów, Muzyka w Starym Klasztorze, Niedziela z Muzyką u św. Mateusza w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi, Studenckiego festiwalu muzyki organowej „Włącz się na organy” w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

                Aktualnie pełni funkcję drugiego organisty Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi. Prowadzi klasę organów oraz zajęcia z akompaniamentu liturgicznego w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Współpracuje jako akompaniator z Chłopięcym Chórem Archikatedry Łódzkiej.