Pamiątki patriotyczne z powstania styczniowego

W ramach Ozorkowskich spotkań z historią, 18 marca br. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się prelekcja Pana Wojciecha Bryszewskiego. Zaprezentowane zostały eksponaty z okresu powstania styczniowego. Na wstępie, prelegent przybliżył historię swojej rodziny, a przede wszystkim osobę swojego przodka Kazimierza, który wziął czynny udział w powstaniu, za co władze carskie pozbawiły go majątku.

Pan Wojciech wyznał, iż jego pasja zbierania rozpoczęła się przeszło 30 lat temu, kiedy to po raz pierwszy, w czasie swojej pracy, zaczął obcować z materialnymi pozostałościami historii: […] Oczywiście na początku zbierałem wszystko, od porcelany po historyczną broń. Z czasem jednak, stwierdziłem że trzeba skupić się na jednym konkretnym okresie. Z uwagi na to, że najbliższe mojemu sercu było powstanie styczniowe, postanowiłem zbierać przedmioty dotyczące wyłącznie tego okresu.

W swojej kolekcji Pan Wojciech Bryszewski ma okazałe zbiory czarnej biżuterii powstańczej, a także broń czarnoprochową krótką i długą, szable, tasaki, kosy, części ekwipunku oraz kopie umundurowania.

 

Szymon Bajor