Festiwal “DIALOGI” za nami …

W październiku , nasze miasto, na krótką chwilę zamieniło się w centrum kameralistyki. Przyczynkiem do tego stał się 3. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Kameralnej “Dialogi”. Organizatorami Festiwal są Miejski Ośrodek Kultury w Ozorkowie oraz Parafia Rzymsko – Katolicka p.w. Św. Józefa .

Tegoroczna edycja imprezy odbywała się między 7, a 21 października i trzeba przyznać, że zgromadziła spore grono koneserów muzyki klasycznej. Koncert inauguracyjny to zespół Dalbergia Duo – jedyny żeński duet marimbowy w Polsce. Artystki poruszyły wyobraźnie publiczności wykonując utwory kompozytorów współczesnych. Okazało się , że marimba to instrument o niebywałym brzmieniu i zaskakujących możliwościach. Julianna Siedler – Smuga i Anna Rutkowska przenosiły słuchaczy w coraz to bardziej inspirujące rejony muzyki. Publiczność wysłuchała między innymi kompozycji Keiko Abe zatytułowanej “Wind in the bamboo grove II ”

Kolejny Koncert , to nieco bardziej klasyczne współbrzmienie organów i fletu. Tym razem gośćmi festiwalu byli Joanna Woszczyk – Garbacz oraz Jakub Garbacz czyli zespół Duo Consonantes. Słuchacze zachwycali się między innymi kompozycjami mistrza muzyki polifonicznej – Jana Sebastiana Bacha , czy wirtuoza instrumentów klawiszowych swojej epoki – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Publiczność z przyjemnością wysłuchała też kompozycji Astora Piazzolli.

Koncert finałowy – to mocno energetyczna muzyka o rodowodzie między innymi bałkańskim, wykonana przez trio akordeonowe Ars Harmonica w składzie Piotr Chołołowicz, Jakub Mietła oraz Łukasz Jaworki. Koncert był muzyczną podróżą, a mimo jesiennej aury temperatura na widowni sięgała zenitu. Dobór repertuaru, w tym kompozycje własne artystów, umożliwił zaprezentowanie szerokich możliwości ekspresyjnych akordeonu. który to brzmiał jak organy , to jak polifoniczny chór, by znów zachwycić słowiańskim klimatem tak ukochanym przez trio.

Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Ozorkowa Jacek Socha.

Organizatorzy składają podziękowanie sponsorom: Ozorkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Bankowi Spółdzielczemu w Ozorkowie.