“Płynie Wisła, płynie” czyli Ozorkowskie Śpiewanie Patriotyczne

11 listopada, po raz szósty w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się Ozorkowskie Śpiewanie Patriotyczne . Tegoroczna edycja poświęcona była Wiśle – rzece , którą na mapie rozpoznaje każdy Polak. Z biegiem Wisły i historii przemierzaliśmy wraz z polskimi żołnierzami drogę do niepodległej Ojczyzny. Tej niezwykłej podróży towarzyszyły piosenki i pieśni patriotyczne wykonywane przez zespoły artystyczne z naszego miasta. Koncert rozpoczął Chór “Apasjonata” pod dyrekcją Marcina Sówki, który wykonał między innymi: “Cześć Polskiej ziemi”, “Wisło modra rzeko” oraz “Tam gdzie srebrzy się Wisła”.

Następnie wysłuchaliśmy Kapeli “Ozorkowianie”,  a także dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Tadeusz Kościuszki. Uczniowie klasy trzeciej zaśpiewali “Jesteśmy Polką i Polakiem”, a także zatańczyli Krakowiaka. Ich starsi koledzy z zespołu “Indicato” zaśpiewali “Jak długo na Wawelu”. Gościliśmy także I Ozorkowską Drużynę Harcerską im. Danuty Siedzikówny “Płomień” z druhem Zbigniewem Malinowskim, Gromadę Zuchową “Smerfy” ze SP Nr 4 z druhną Natalią Mirecką oraz Gromadę Zuchową “Super dzieciaki” z druhną Anną Rogalską.

Swoją obecność zaznaczył także, dobrze już rozpoznawalny Kwartet Świąteczny, który zaśpiewał utwór “Chłopaki z AK” oraz “Piosenkę o mojej Warszawie”. Jak zawsze radosny nastrój wprowadziły panie z Kabaretu “Wesoła wdówka”, które wykonały utwór “A te nasze żołnierzyki”.

“Bywaj dziewczę zdrowe” to kolejna pieśń, która wybrzmiała tego wieczoru. Z towarzyszeniem Chóru “Apasjonata” wykonali ją dwaj soliści: Marek Zytek i Tomasz Andrzejczak. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła także duety: Monika Kryszkiewicz i Małgorzata Wasiak, które wykonały przejmującą pieśń “Matko o twarzy czarnej”, a także Małgorzata i Matyld Wasiak, które usłyszeliśmy w przejmującej piosence finałowej, której refren zgodnie zaśpiewała cała sala “Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą (…)”

Tego wieczoru licznie zgromadzona publiczność , wykonywała poszczególne utwory wraz z dziećmi , młodzieżą i dorosłymi artystami. Bo trzeba podkreślić, że to impreza piękna, patriotyczna i międzypokoleniowa. Warto to zauważyć , bo coraz mniej jest takich wydarzeń, kiedy w jednym miejscu gromadzą się cztery pokolenia Ozorkowian. A “Ozorkowskie śpiewanie patriotyczne” ma tę właściwość , że zgodnych chórem brzmią i Ci najmłodsi i Ci którzy swoją postawą i przykładem uczą miłości do ojczystej ziemi.

Autorką scenariusza i reżyserem koncertu jest Maryla Pankiewicz, która opatrzyła wykonywane utwory komentarzem, przybliżającym okoliczności ich powstania oraz tło wydarzeń historycznych, którym towarzyszyła żołnierska i patriotyczna pieśń.  Warto także zaznaczyć, że uroczystości towarzyszyła zespół instrumentalny w składzie: Marcin Sówka – fortepian, Tadeusz Pietrasik – akordeon, Zygmunt Targalski – skrzypce, Stanisław Matusiak – klarnet, Piotr Wojtczak – trąbka.

Wiele osób po raz kolejny podkreślało piękno tego wydarzenia i potrzebę radosnego , pełnego wzajemnego szacunku jego obchodzenia . Zatem pozostaje nam zaprosić wszystkich rozśpiewanych patriotów na koleją edycję Ozorkowskiego Śpiewania Patriotycznego w roku 2018.

Ewa Kruszyńska