15 października 2017, godz. 18.30 Koncert finałowy Festiwalu „DIALOGI”

W niedzielę 15 października br. o godzinie 18.30, w kościele św. Józefa w Ozorkowie , w ramach 2. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Dialogi” wysłuchamy koncertu finałowego w wykonaniu Orkiestry „Arte positiva” pod dyrekcją Kamila Chałupnika, z towarzyszeniem sopranistki – Marty Czarkowskiej oraz skrzypaczki – Dominiki Przech. Podczas koncertu usłyszymy utwory A. Vivaldiego, J. Pachelbela oraz W.A. Mozarta. Koncert poprowadzi Małgorzata Łyczakowska.

Program koncertu finałowego – POBIERZ


 

Marta Czarkowska, sopran

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Szczecinie w klasie fortepianu, następnie studiowała kulturoznawstwo i germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz dyrygenturę chóralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.  W 2009 r. rozpoczęła studia wokalne w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej, które zakończyła w 2014 r. dyplomem z wyróżnieniem. W czasie studiów wykonała partie sceniczne w dziełach Brittena, Schuberta, Hassego i Monteverdiego, zaś jako absolwentka wystąpiła w roli Angeliki w Orlando Paladino Haydna. Szczególnie zainteresowana muzyką dawną, wielokrotnie występowała z repertuarem barokowym – Bacha, Haendla, Forstera, Schuetza, Telemanna, Buxtehudego, Mielczewskiego, Żebrowskiego, Gorczyckiego i Zieleńskiego we współpracy z Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej UMFC, zespołami Il Tempo, Bornus Consort, Tempesta, Sabionetta, Gradus ad Parnassum czy Il Giardino d’Amore. Z podobnym repertuarem koncertowała jako solistka w Filharmonii Narodowej, Polskim Radiu, Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, Filharmonii Podkarpackiej, Gorzowskiej i Kaszubskiej oraz na festiwalach w Lidzbarku Warmińskim, Jarosławiu, Brzegu, Grudziądzu, Gostyniu, Koszalinie, Łodzi, Włodawie, Słupsku i Leżajsku. Wykonawstwo muzyki dawnej doskonaliła pod okiem Anny Mikołajczyk-Niewiedział, Cezarego Szyfmana, Anny Radziejewskiej i Arianny Savall. Na polu kameralistyki szczególnie oddana muzyce rosyjskiej i niemieckiej, uczestniczyła w kursach mistrzowskich Roberta Holzera, Rudolfa Piernaya, Urszuli Kryger i Olgi Pasiecznik. Jest absolwentką podyplomowego Studium Pieśni prowadzonego w macierzystej uczelni. W 2014 r. zdobyła wyróżnienie na XIV Konkursie „W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej” w Katowicach. W 2013 r. nagrała sopranowe partie solowe na płycie „Castrum doloris” (Dux), a w 2014 r. na płycie „Parvule pupule” (Dux).

Od 2005 r. śpiewa w prowadzonym przez siebie zespole wokalnym Imprevisti, mającym w dorobku dziesięć nagród w konkursach krajowych i zagranicznych, w tym Grand Prix konkursu im. Wacława z Szamotuł. Od 2014 r. jest członkiem kwartetu wokalnego Tempus, z którym koncertuje w Polsce i za granicą, zaś od 2016 r. jest solistką zespołu muzyki dawnej Miraculis, z którym wystąpiła m.in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w Pałacu w Wilanowie, na festiwalach w Kaliszu, Grudziądzu, Toruniu i Poznaniu czy w mazowieckim Radiu dla Ciebie.


Dominika Przech , skrzypce

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka (dyplom z wyróżnieniem) oraz Hochschule für Musik w Würzburgu w klasie mistrzowskiej prof. Grigorija Zhislina. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz festiwali, m.in.:

  • 2014, nagroda dla „Osobowości muzycznej”, Music Festival & Master Class w Pile pod kierunkiem Bartłomieja Nizioła;
  • 2009, II nagroda oraz dwie nagrody specjalne; VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Szymanowskiego w Łodzi;
  • 2007, I nagroda oraz nagroda specjalna, XVI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi;
  • 2003, III nagroda, International Music Competition Jeunesses Musicales w Bukareszcie.

Dominika Przech pracowała pod kierunkiem wybitnych artystów-pedagogów: Wandy Wiłkomirskiej, Grigorija Zhislina, Bartłomieja Nizioła, Jadwigi Kaliszewskiej, Igora Frołowa, Evy Bindere, Kariny Gidaszewskiej, Wanga Xiaoming, uczestnicząc w kursach mistrzowskich, m.in.:  „Music Festival & Master Class” w Pile, „Silenzio Musica Summer Academy” w Montefiore Conca we Włoszech, „Musicalta” w Rouffach we Francji, „X Kursie Interperetacji Muzyki Solowej i Kameralnej” w Jadwisinie, „Spotkaniach Mistrza XX wieku z Młodymi Artystami XXI wieku” w Nałęczowie – na zaproszenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Koncertowała jako solistka i kameralistka w Polsce i innych krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Markiem Pijarowskim i Wojciechem Michniewskim.
Za osiągnięcia artystyczne czterokrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska” oraz stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a także stypendium  Ministra Nauki i Szkolnictwa  Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Jest również laureatką drugiej edycji programu Fundacji „Maestro” w Warszawie. Prowadzi działalność dydaktyczną na stanowisku asystenta w Katedrze Instrumentów Smyczkowych w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka.


Kamil Chałupnik, dyrygent 

Ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów  w Łodzi w 2001 r. Jest absolwentem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy ( 2010 r. ). Z chórami dziecięcymi i młodzieżowymi pracuje od 1999 r. Od 2001 r. prowadzi zajęcia chóru, a od 2007 roku  Orkiestry Smyczkowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Od stycznia 2005 r. pracuje z Chórem Dziecięcym oraz prowadzi zespoły wokalne na wydziale wokalnym w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Jest założycielem i dyrygentem Żeńskiego Chóru Kameralnego „Presto”( 2005-2015) oraz orkiestry smyczkowej  Arte Positiva. Z zespołami prowadzi działalność koncertową w kraju   i za granicą (Niemcy, Austria, Włochy, Bułgaria, Grecja, Węgry, Belgia).


Organizatorami Festiwalu są:  Miejski Ośrodek Kultury w Ozorkowie oraz Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Ozorkowie. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Ozorkowa Jacek Socha.

Sponsorzy: Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Ozorkowie, Ozorkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Bang Spółdzielczy w Ozorkowie

Dyrektor artystyczny – Marcin Sówka