„Płynie Wisła, płynie” czyli Ozorkowskie Śpiewanie Patriotyczne

11 listopada, po raz szósty w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się Ozorkowskie Śpiewanie Patriotyczne . Tegoroczna edycja poświęcona była Wiśle – rzece , którą na mapie rozpoznaje każdy Polak. Z biegiem Wisły i historii przemierzaliśmy wraz z polskimi żołnierzami drogę do niepodległej Ojczyzny. Tej niezwykłej podróży towarzyszyły piosenki i pieśni patriotyczne wykonywane przez zespoły artystyczne z naszego miasta. Koncert rozpoczął Chór „Apasjonata” pod dyrekcją Marcina Sówki, który wykonał między innymi: „Cześć Polskiej ziemi”, „Wisło modra rzeko” oraz „Tam gdzie srebrzy się Wisła”.

Następnie wysłuchaliśmy Kapeli „Ozorkowianie”,  a także dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Tadeusz Kościuszki. Uczniowie klasy trzeciej zaśpiewali „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a także zatańczyli Krakowiaka. Ich starsi koledzy z zespołu „Indicato” zaśpiewali „Jak długo na Wawelu”. Gościliśmy także I Ozorkowską Drużynę Harcerską im. Danuty Siedzikówny „Płomień” z druhem Zbigniewem Malinowskim, Gromadę Zuchową „Smerfy” ze SP Nr 4 z druhną Natalią Mirecką oraz Gromadę Zuchową „Super dzieciaki” z druhną Anną Rogalską.

Swoją obecność zaznaczył także, dobrze już rozpoznawalny Kwartet Świąteczny, który zaśpiewał utwór „Chłopaki z AK” oraz „Piosenkę o mojej Warszawie”. Jak zawsze radosny nastrój wprowadziły panie z Kabaretu „Wesoła wdówka”, które wykonały utwór „A te nasze żołnierzyki”.

„Bywaj dziewczę zdrowe” to kolejna pieśń, która wybrzmiała tego wieczoru. Z towarzyszeniem Chóru „Apasjonata” wykonali ją dwaj soliści: Marek Zytek i Tomasz Andrzejczak. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła także duety: Monika Kryszkiewicz i Małgorzata Wasiak, które wykonały przejmującą pieśń „Matko o twarzy czarnej”, a także Małgorzata i Matyld Wasiak, które usłyszeliśmy w przejmującej piosence finałowej, której refren zgodnie zaśpiewała cała sala „Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą (…)”

Tego wieczoru licznie zgromadzona publiczność , wykonywała poszczególne utwory wraz z dziećmi , młodzieżą i dorosłymi artystami. Bo trzeba podkreślić, że to impreza piękna, patriotyczna i międzypokoleniowa. Warto to zauważyć , bo coraz mniej jest takich wydarzeń, kiedy w jednym miejscu gromadzą się cztery pokolenia Ozorkowian. A „Ozorkowskie śpiewanie patriotyczne” ma tę właściwość , że zgodnych chórem brzmią i Ci najmłodsi i Ci którzy swoją postawą i przykładem uczą miłości do ojczystej ziemi.

Autorką scenariusza i reżyserem koncertu jest Maryla Pankiewicz, która opatrzyła wykonywane utwory komentarzem, przybliżającym okoliczności ich powstania oraz tło wydarzeń historycznych, którym towarzyszyła żołnierska i patriotyczna pieśń.  Warto także zaznaczyć, że uroczystości towarzyszyła zespół instrumentalny w składzie: Marcin Sówka – fortepian, Tadeusz Pietrasik – akordeon, Zygmunt Targalski – skrzypce, Stanisław Matusiak – klarnet, Piotr Wojtczak – trąbka.

Wiele osób po raz kolejny podkreślało piękno tego wydarzenia i potrzebę radosnego , pełnego wzajemnego szacunku jego obchodzenia . Zatem pozostaje nam zaprosić wszystkich rozśpiewanych patriotów na koleją edycję Ozorkowskiego Śpiewania Patriotycznego w roku 2018.

Ewa Kruszyńska